Çiçek & Çiçekçilik Tarihi
 
 
 
Çiçekçi ve Çiçekçilik Biyografisi
 
 
 
1900 lü Yılların başında  Amerika, Çin,Japonya ve İtalyada çiçekçiler ilk açık hava çiçek satışlarını gerçekleştirmişlerdir.
 
 
 
1900 yılların başlarında doğal afet olaylarıyla (depremler,seller .vs.) çiçek satışları gerilemekle beraber, 1924 yılı başlarından sonra çiçekçilerin bir çatı altında toplanmasıyla Çiçekçilik Tekrar canlanarak bugün San Francisco Flower Martlan adını almasıyla  çok kısa sürede birkaç çiçekçiden 60 çiçekçiye çıktı ve Tüm Dünyada Hızla Büyüdü.
 
 
 
Osmanlı' da Çiçekçilik
 
 Osmanlı' da  bahçe çiçekçiliği ve süs bitkilerinin bilim dalı olarak görünmesi çok eski tarihlere dayanır.
 
  Bu eskiliğin miladı 900 (1495) tarihlerinden daha geriye doğru uzanıp gittiğini gösterecek nitelikte Tezkire-i  şükufeciyan, Revnaku’l-ezhar, Şükufenama gibi tarihi kaynaklarda bunların izlerine rastlanabilmektedir.
 
 
 
 Şehremini cami hatibi olan 1689 yıllarında  yaşamış  Übeydullah Efendinin yazdığı Tezkire-i şükufeciyan adlı çiçekçi kitabında, çiçek severliğe izmirde halı yıkama insanları özendirmeye çalışılmış ve zamanında yetiştirilen çiçeklerin kimler tarafından yetiştirildiğini anlatmıştır. Türk çiçekçilik tarihiyle ilgili araştırmaları bulunan Turhan Baytop , Lâle-i Rumi denen Osmanlı Lalesinin , Kefe den getirilen bu lale soğanlarından elde edildiği düşünmektedir.
 
 
 
Çiçekçilik asırlardır yapılmakta olan ancak adı konmamış ve günümüzdede tam olarak bir meslek dalı konumuna gelememiştir.  Türkiye' de iki adet Çiçek üretimi ve pazarlama kooperatifi bulunmakta olup Çiçek Müstahsillerinin ürettiği Çiçekler Bu Koop.ların Mezatları aracılığıyla Çiçekçilere Satılmaktadır.2012  yılı İtibarıyla Bu Kooperatiflerden biri yanlış yönetimler sonucunda kapanmış ve kooperatif sayısı teke düşmüştür. İnternetten Çiçek Siparişi vermek bornova çiçekçi ve Çiçek Gönderme son yılların en güzide dikkat çekici ve istek duyulan simgesi olmuştur. Mezatta sunulan Çiçekleri Çiçekçi açık arttırma yöntemiyle belirlenen Çiçek Fiyatları ile satın almaktadır...
 
 
 
Kesme Çiçek  Diğer dayanıksız üretim Bitkilerinde  olduğu gibi kesildikten sonra çok kısa sürede alıcıya ulaştırılması gereken bitkilerdir.
 
 
 
Zira bekleme süresi suya girmeden maksimum 3 günü geçmemelidir. bu nedenle üreticilerin bireysel yollardan bu çiçekleri tüketilecek ilere gönderebilmesi neredeyse olanaksızdır.
 
Türkiye'de Büyük Şehirler başta olmak üzere İzmir , İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir, Gaziantep gibi illerimizde başta olmak üzere Çiçekçiler canlı Çiçek satışlarında Çiçekçi Mezatlarını istekleri doğrultusunda ziyeret
edip Çiçeklerini temin etmektedir.